ROZHOVOR | S Petrem Zajícem o záchraně hradu Egerberk v časopise PROPAMÁTKY

12.10.2020

LESTKOV U KLÁŠTERCE NAD OHŘÍ (CHOMUTOVSKO) | Dlouhou dobu se opuštěná, památkově chráněná zřícenina nacházela v neutěšeném technickém stavu. Již několik let areál zachraňuje jeho nový majitel, historik a pracovník památkové péče, kterého jsme se zeptali na podrobnosti.

Můžete ve stručnosti přiblížit historii hradu?
Hrad vybudoval okolo přelomu 13. a 14. století Odolen z rodu pánů z Chyš. Jeho potomci, páni z Egerberka, jej drželi do poloviny 14. století. Pak je vystřídali příbuzní, páni ze Šumburka. V roce 1385 sídlo získal Jindřich Škopek z Dubé, který hrad výrazně přestavěl. Mohutný palác a většina zřícenin pochází z jeho éry. Po krátkém držení Mikulášem z Prahy, který na hradě patrně na přelomu let 1412-1413 hostil Jana Husa, jej získali páni z Ilburka. Poté se jeho majitelé střídali, až jej v roce 1460 koupili Fictumové, kteří zde sídlili téměř 100 let. Následovali Hasištejnští z Lobkovic a Štampachové ze Štampachu. Jim byla nemovitost s panstvím v roce 1622 konfiskována. Thunové, kteří konfiskát zakoupili, jej připojili ke Klášterci nad Ohří a nechali zpustnout.

Co vše se dosud podařilo obnovit?
Pro návštěvníky, ale též pro další práce na záchraně hradu je nejdůležitější, že jsme v loňském roce vybudovali nový dřevěný most přes příkop. Nahradil dřívější lávku pro pěší, která zde stála od roku 2013. Postupně zajišťujeme zdivo, zazdíváme kaverny, obnovujeme destruované záklenky okenních a dveřních otvorů a zpevňujeme koruny zdiva.

Jaké práce vás čekají?
Velkou výzvou, před kterou nyní stojíme, je zajištění koruny zdiva paláce. Ten dosahuje výšky kolem 20 metrů, proto budou práce náročné. Příští rok bychom také chtěli provést opravu zdiva branské věže. V hradním areálu jsou ale ještě desítky metrů hradeb, které vyžadují zásah. Nikdy nekončící prací je boj s náletovými dřevinami.

Daří se na obnovu čerpat finanční příspěvky Ministerstva kultury nebo z jiných zdrojů?
Pravidelně dostávám příspěvky z Programu obnovy kulturních památek Ministerstva kultury prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Poměrně pravidelně poskytuje dotace také Ústecký kraj, třebaže v letošním roce k tomu v rámci úspor nedošlo. V tomto roce jsme získali příspěvek také od města Klášterce nad Ohří.

Jaké plánujete využití památky?
Zřícenina je volně přístupná návštěvníkům. Sám o pořádání nějakých hromadných akcí pro veřejnost neuvažuji. Jednorázové akce při příležitosti svátku Mistra Jan Husa pořádají nadšenci z Klášterce nad Ohří.


odkaz na rozhovor: https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/x/x/x/5772?fbclid=IwAR1cQv0J6ZWbOZu0YjmPi8NJH2xmJazHZ_pPgF8CTpUT2v2bvLieOvepvrE


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky